Νέα βιομηχανίας

Χρονικό της ανάπτυξης του συστήματος επικοινωνίας οπτικών ινών

2021-03-23
Με τη συνεχή ανάπτυξη της τεχνολογίας οπτικών επικοινωνιών, η επικοινωνία οπτικών ινών έχει περάσει από πέντε γενιές. Μέσω της βελτιστοποίησης και της αναβάθμισης των οπτικών ινών OM1, OM2, OM3, OM4 και OM5, έχουν γίνει σημαντικές ανακαλύψεις σε χωρητικότητα και απόσταση μετάδοσης. Λόγω της ζήτησης χαρακτηριστικών και σεναρίων εφαρμογής, οι οπτικές ίνες OM5 έχουν δείξει καλή ορμή ανάπτυξης.
Σύστημα επικοινωνίας οπτικών ινών πρώτης γενιάς
Το 1966-1976 είναι το στάδιο ανάπτυξης των οπτικών ινών από τη βασική έρευνα έως την πρακτική εφαρμογή. Σε αυτό το στάδιο, πραγματοποιείται βραχυκύκλωμα 850 nm και 45 MB / s, 34 MB / s χαμηλού ρυθμού σύστημα πολλαπλών λειτουργιών (0,85 micron) οπτικών ινών. Η απόσταση μετάδοσης μπορεί να φτάσει τα 10 km χωρίς ενισχυτή ρελέ.
Σύστημα επικοινωνίας οπτικών ινών δεύτερης γενιάς
Από το 1976 έως το 1986, το στάδιο ανάπτυξης της εφαρμογής συστήματος επικοινωνίας οπτικών ινών προωθήθηκε έντονα με σκοπό τη βελτίωση του ρυθμού μετάδοσης και την αύξηση της απόστασης μετάδοσης. Σε αυτό το στάδιο, η οπτική ίνα αναπτύσσεται από multi-mode σε single-mode, και το μήκος κύματος εργασίας αναπτύσσεται επίσης από 850 nm μικρό μήκος κύματος σε 1310 nm / 1550 nm μήκος κύματος. Το σύστημα επικοινωνίας οπτικών ινών μονής λειτουργίας με ρυθμό μετάδοσης 140-565 Mb / s πραγματοποιείται και η απόσταση μετάδοσης μπορεί να φτάσει τα 100 km χωρίς ενισχυτή ρελέ.
Σύστημα επικοινωνίας οπτικών ινών τρίτης γενιάς
Από το 1986 έως το 1996, μελετήθηκε η νέα τεχνολογία οπτικών ινών με σκοπό την υπερ-μεγάλη χωρητικότητα και την υπεραστική απόσταση. Σε αυτό το στάδιο, πραγματοποιείται ένα σύστημα επικοινωνίας οπτικής ίνας μονής λειτουργίας μετατόπισης 1,55 μm. Οι οπτικές ίνες χρησιμοποιούν τεχνολογία εξωτερικής διαμόρφωσης (ηλεκτρο-οπτικές συσκευές) για μετάδοση με ρυθμό έως 10 Gb / s και απόσταση μετάδοσης έως 150 km χωρίς ενισχυτή ρελέ.
Σύστημα επικοινωνίας οπτικών ινών τέταρτης γενιάς
Το 1996-2009 είναι η εποχή του σύγχρονου δικτύου μετάδοσης οπτικών ινών ψηφιακού συστήματος. Ο οπτικός ενισχυτής εισάγεται στο σύστημα επικοινωνίας οπτικών ινών, το οποίο μειώνει την ανάγκη για επαναλήπτες. Χρησιμοποιώντας τεχνολογία πολυπλεξίας διαίρεσης μήκους κύματος, αυξάνεται ο ρυθμός μετάδοσης οπτικών ινών (έως 10Tb / s) και η απόσταση μετάδοσης είναι έως 160km.
Σημείωση: Το ISO / IEC 11801 δημοσίευσε επίσημα την τυπική ποιότητα οπτικών ινών πολλαπλών τρόπων το 2002, ταξινομώντας τις οπτικές ίνες πολλαπλών τρόπων σε οπτικές ίνες OM1, OM2 και OM3, και οι οπτικές ίνες OM4 ορίστηκαν επίσημα το TIA-492-AAAD το 2009.
Σύστημα επικοινωνίας οπτικών ινών πέμπτης γενιάς
Η τεχνολογία οπτικών soliton εισάγεται στο σύστημα επικοινωνίας οπτικών ινών, το οποίο χρησιμοποιεί τη μη γραμμική επίδραση των οπτικών ινών για να κάνει το παλμικό κύμα να αντιστέκεται στη διασπορά διατηρώντας ταυτόχρονα την αρχική κυματομορφή. Ταυτόχρονα, το σύστημα επικοινωνίας οπτικών ινών επεκτείνει με επιτυχία το μήκος κύματος του πολυπλέκτη διαίρεσης μήκους κύματος, επεκτείνοντας το αρχικό 1530-1570 nm στα 1300-1650 nm. Επιπλέον, σε αυτό το στάδιο (2016), η οπτική ίνα OM5 τοποθετείται επίσημα σε απευθείας σύνδεση.